poniedziałek, 18 kwietnia 2011

Otwarta edukacja

Koalicja Otwratej Edukacji to porozumienie pozarządowych organizacji oraz instytucji działających w zakresie edukacji, nauki i kultury. Celem koalicji jest przede wszystkim udostępnienie materiałów, czyli otwartych zasobów edukacyjnych. Materiały mają być dostępne w otwartej formie i powinny gwarantować odbiorcom wolność wykorzystywania i odtwarzania utworu czy też dzieła.Koalicja jest przede wszystkim odpowiedzialna za promowanie otwartej edukacji na terenie Polski. Jak piszą na swojej stronie "różnorodne konferencje, seminaria i warsztaty (...) mają na celu wzmacnianie współpracy pomiędzy organizacjami zaangażowanymi w otwarte projekty i tworzenie otwartych treści edukacyjnych". Projekty Koalicji Otwartej Edukacji to m.in.:

-Wolne Podręczniki


-Szkolna Biblioteka Internetowa Wolne Lektury


-Czytamy słuchając


-Otwórz książkę


-Wikipedia


Przedstawione projekty są zarówno organizowane z inicjatywy wspólnej Koalicji, jak i przez poszczególnych członków Komisji.


Wolne podręczniki to projekt realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska. W ramach tego projektu powstają otwarte książki opracowane przez nauczycieli. Główną argumentacją Fundacji jest stwierdzenie, że to nauczyciele najlepiej wiedzą co powinno znaleźć się w podręczniku oraz w jaki sposób powinien być on zbudowany. Witryna wiki,na której pracuje społeczność tworząca podręczniki, umożliwia wspólne pisanie, komentowanie oraz poprawianie podręcznika. Wszystkie zamieszczone materiały na stronie są dostępne za darmo. Każdy może ją pobrać, wydrukować czy powielić. Z wiadomości dostępnych na stronie dowiadujemy się, że pracuje się głównie nad zagadnieniami z matematyki, fizyki, geografii, angielskiego, muzyki oraz informatyki.




Projekt Lektury Szkolne realizowany jest również przez Fundację Nowoczesna Polska. Biblioteka internetowa działa już od czterech lat oraz daje nam możliwość korzystania z tekstów lektur szkolnych polecanych przez MEN. Co ważne, są one opracowane, opatrzone komentarzem oraz dostępne w wielu formatach, a przede wszystkim można je bezpłatnie przeglądać, ściągać i udostępniać innym. Uważamy, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, jednakże boimy się, że dzieci zamiast szkolnej biblioteki wybiorą tą internetową albo przedmiotem zainteresowania staną się jedynie komentarze i opracowania pod tekstem.




Kolejny projekt Czytamy słuchając został stworzony by uczniowie i nie tylko mogli przez internet oraz w bibliotekach bezpłatnie korzystać z nagrań audiobooków tekstów lektur szkolnych. Nagrania te w większości są realizowane przez aktorów i reżyserów ze Stowrzyszenia Twórców Sztuk Wszelkich im. S.I.Witkiewicza. Odtwarzanie audiobooków jest możliwe w formie MP3, Ogg i systemie DAISY dla osób niedowidzących i niewidomych. W projekcie są też możliwe szkolenia nauczycieli szkół dla osób niewidzących o wykorzystaniu nowych metod w edukacji. Na stronie internetowej istnieją nagrania, takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz, Bolesław Leśmian czy Hans Christian Andersen. Cały projekt został dokonany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Ostatnim omawianym przez nas projektem są Wolne Okładki. Jest to projekt kulturalno-edukacyjny, składający się z kilku powiązanych ze sobą części. Polega on na poszczególnych etapach, m.in.: szkoleniach o edukacji medialnej, w następnej kolejności ogólnopolski konkurs na najlepszą okładkę, wystawa prac, a w końcowym efekcie, co jest głównym założeniem idei projektu, stworzenie okładek do biblioteki internetowej Wolne Lektury.




http://www.nowoczesnapolska.org.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz