sobota, 7 maja 2011

Google-Doodle

Nawiązując do naszego poprzedniego posta o rewolucji internetowej, chciałybyśmy przedstawić nową akcję przeprowadzaną przez Google. Konkurs polega na przygotowaniu jak najbardziej pomysłowego logo. Finałowego doodla zobaczymy już 1 lipca 2011 roku- w dniu objęcia przez nasz kraj prezydencji w Unii Europejskiej.

Konkurs skierowany jest do  uczniów I-VI klasy podstawowej. Jak już wspomniałyśmy zadaniem dziecka jest stworzenie jak najciekawszego doodla na podstawie dokończenia zdania "Każdy wie, że w Polsce..". Doodle to okazjonalne wersje logo na stronie głównej Google. Zapewne wiele razy spotkaliście się z tak pomysłową wersją grafiki.

Według nas najciekawsze wersje logo Google to m.in.:

Wszystkie doodle w historii Google znajdziecie pod tym adresem: http://www.google.com/logos/

Wracając do konkursu, oprócz wstępnych informacji o konkursie możemy znaleźć na polskich stronach przeglądarki materiały pomocnicze i przewodnik metodyczny. Obawiamy się jednak, że ze względu na podane przykłady rozwiązań polscy nauczyciele mogą niestety kierować się sztywnymi schematami, a nawet niekiedy sugerować poprawne odpowiedzi (samo Google twierdzi, ze zarówno mak, jak i makowiec to świetne przykłady). Zajęcia według pomysłodawców konkursu powinny trwać przynajmniej dwie godziny lekcyjne i powiązane mają być z lekcjami plastyki. Niestety nie rozumiemy w pełni na jakich zasadach takie zajęcia miałyby się odbywać. Czy zgodnie z informacjami zawartymi na polskiej stronie przeglądarki, nauczyciel będzie pytał czy dzieci znają Google? Czy nasze dzieci w szkole w ogóle powinny uczyć się o popularnej przeglądarce, czy jest to na pewno dobre miejsce do realizowania takiego pomysłu? Zastanówmy się jeszcze do jakiej grupy wiekowej kierowany jest konkurs. Uważamy, że uczniowie gimnazjum mogliby dużo ciekawej odpowiedzieć na zawarte w konkursie pytanie i dużo ciekawej uzasadnić swój wybór
(wypowiedź nie powinna przekraczać 50 słów).

Jak podaje Google: "Zwycięzca otrzyma stypendium na rozwój artystyczny w wysokości 15 000 złotych. Szkoła zwycięzcy otrzyma grant technologiczny w wysokości 25 000 złotych.10 Finalistów zostanie ogłoszonych na stronie google.pl/doodle4google, otrzyma sprzęt komputerowy i będzie honorowymi gośćmi gali wręczenia nagród. Logo zwycięzcy umieszczone na stronie Google.pl zobaczą miliony ludzi." Musimy przyznać, że nagroda robi na nas bardzo duże wrażenie, zastanawiamy się jednak czy uczniowie będą mogli realizować swoje autorskie i niebanalne pomysły czy raczej będzie to dopracowany projekt przez któregoś z nauczycieli.

Zgodnie z postem zawartym na Edukatorze Medialnym- Czy Google robi nam doodle z mózgu?

źródło: http://www.edukatormedialny.pl/2011/04/o-robieniu-doodli-z-mozgu-czyli-o.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz